Podatek bankowy a kredyty hipoteczne

Od lutego wprowadzenie tak zwanego „podatku bankowego” spowodowało zamieszanie jakiego nie było od dawna. Niektóre banki znacząco ograniczyły udzielanie kredytów hipotecznych. Chodzi o zmniejszenie podstawy opodatkowania, czyli posiadanych aktywów. Wysokość podatku to 0,0366% więc banki mniejsze i udzielające głównie kredytów hipotecznych odczują to znacząco.

Niestety odczują to klienci indywidualni, gdyż jeżeli nie będą mogli korzystać z produktów niskomarżowych jakimi są kredyty hipoteczne, będą mieli dwa wyjścia: zrezygnować lub zaciągnąć o wiele droższy kredyt niezabezpieczony, gotówkowy.

Już teraz klienci na kredyt hipoteczny odprawiani są z kwitkiem, tzn- decyzją negatywną. Banki zawsze zostawiają sobie furtkę w regulaminie udzielania kredytów- powołując się na wysokie ryzyko transakcji lub niestabilny dochód mogą odmówić udzielenia kredytu.

Taką sytuację obserwujemy właśnie teraz. Dlatego ważne jest, aby trafić do rzetelnego i doświadczonego doradcy kredytowego, który pomoże znaleźć ofertę po pierwsze korzystną cenowo, po drugie spełniającą oczekiwania kredytobiorcy.