Leasing, Faktoring
Faktoring
Faktoring to młoda i nowoczesna forma pozyskiwania kapitału obrotowego dla firm. Może być uzupełnieniem lub zamiennikiem dla kredytu bankowego. Główną ideą jest zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa w sytuacji gdy firmy pracują na fakturach terminowych lub kontrahenci zalegają z płatnościami. Faktoring pomaga uniknąć strat z tytułu złych długów oraz ogranicza ryzyko transakcji handlowych.
Nasi Eksperci pomogą przeanalizować sytuację firmy i dobrać odpowiednie rozwiązanie Faktoringowe.
Jak działa faktoring:
Występują tu trzy strony:
- Państwa firma jako dostawca towarów i usług zwany faktorantem
- Państwa odbiorcy
- Firma udzielająca finansowania (faktor)
Istotą faktoringu jest wykup przez faktora należności (faktur Państwa firmy) z odroczonym terminem płatności wystawionych przez faktoranta dla jego odbiorców.
Faktor wypłaca faktorantowi od 80% do 100% (pomniejszone o koszty prowizji) wartości faktury natychmiast po jej wystawieniu. Reszta należności, pomniejszona o opłatę na rzecz faktora, przekazywana jest faktorantowi po otrzymaniu przez faktora zapłaty od odbiorcy (dłużnika). Na faktorze spoczywa obowiązek kontrolowania rozliczeń z odbiorcami i prowadzenie ich kont księgowych, w rzeczywistości więc to nie dostawca, lecz faktor musi czekać na zapłatę od odbiorcy.
Dla firm działających w obrocie zagranicznym proponujemy faktoring eksportowy.
Dla zabezpieczenia finansowania własnych należności proponujemy faktoring odwrotny. Ten rodzaj faktoringu polega na regulowaniu przez faktora w imieniu przedsiębiorcy jego bieżących zobowiązań z tytułu transakcji handlowych. Następnie przedsiębiorstwo reguluje płatności na rzecz faktora, w ustalonym w umowie przedłużonym terminie, z uwzględnieniem prowizji faktoringowej.
Leasing
Definicja leasingu w ujęciu praktycznym:
W praktyce leasing jest usługą i polega na finansowaniu nabycia środków przez Leasingodawcę trwałych (samochodów, maszyn, urządzeń itd.) na zlecenie klienta – Leasingobiorcy. Umożliwia więc pozyskiwanie dóbr inwestycyjnych nie w drodze zakupu, lecz na zasadzie odpłatnego użytkowania.
Przepisy o Leasingu reguluje Kodeks Cywilny:
Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne równe co najmniej cenie lub wynagrodzenie z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Podstawowe zalety leasingu to:
- Łatwiejszy dostęp do produktu, brak wysokich obostrzeń jak przy kredycie
- Szybsza decyzja
- Korzyści podatkowe- leasing wpływa na obniżenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Natomiast w przypadku kredytu do kosztów zaliczana jest jedynie część odsetkowa.
Oferujemy szeroką gamę produktów leasingowych. Współpracujemy z wieloma bankami i towarzystwami leasingowymi. Dzięki zróżnicowanej ofercie jesteśmy w stanie zapewnić leasing na:
- Samochody osobowe
- Samochody ciężarowe
- Maszyny budowlane
- Urządzenia medyczne
- Specjalistyczne maszyny i automaty sterujące
- Linie produkcyjne
Dzięki współpracy z nami możecie Państwo po jednym spotkaniu z Ekspertem Leasingowym otrzymać porównanie wielu ofert banków i towarzystw .Oszczędzamy Państwa czas i pieniądze.
- Składamy zapytania ofertowe
- Przygotowujemy dokumentację
- Pomagamy w procesie złożenia wniosków i otrzymania decyzji ostatecznej