MDM – plany na 2016

Nowelizacja ustawy z września 2015 rozszerzyła możliwość ubiegania się o dofinansowanie do pierwszego mieszkania o rynek wtórny. Widać znaczny wzrost zainteresowania klientów tą ofertą. Patrząc na wysokość puli pieniędzy pozostałą na rok 2016 można przypuszczać, że za około dwa miesiące środki przewidziane na rok 2016 zostaną w 100% wyczerpane. Na rok 2016 zabudżetowane było 730 mln pln. Dane na koniec stycznia mówią o wydanej już kwocie 448 mln. Oznacza to, że do rozdysponowania pozostały 332 mln przy czym nie mamy danych z lutego. Jeśli tak się stanie odczuje to cały rynek.

Wielu klientów decyduje się na program rządowy MDM aby zakupić pierwsze mieszkanie, ale nie posiadają wystarczającego wkładu własnego i dofinansowanie jest dla nich jedynym ratunkiem. Takie osoby odłożą decyzję do końca tego roku, kiedy to będzie można wnioskować o kredyt MDM z możliwością uruchomienia środków w 2017 roku.

Nowelizacja ustawy dopuściła dodatkowo do programu MDM inwestycje zakupione przez inwestorów celem dalszej odsprzedaży. Co to oznacza w praktyce? Do września 2015 roku do programu MDM kwalifikowały się jedynie nowo wybudowane i nigdy nie zasiedlane mieszkania zrealizowane przez deweloperów. Za dewelopera nie był uznawany inwestor, który np. zakupił cały budynek (np. lofty lub kamienicę), wyremontował go, odnowił i sprzedawał klientowi na pełnej fakturze vat. Taki inwestor nie podlegał pod ustawę deweloperską ani pod ustawę MDM. Od września 2015 dzięki nowelizacji, tego typu nieruchomości mogą być zakwalifikowane do programu MDM.